02.12.2020 на сайті Мінюсту було опубліковано інтерв’ю із заступницею Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольгою Оніщук, в якому вона порадила дотримуватись «базових правил майнової гігієни», аби захистити свою землю від нечесних «ділків»: потурбуватися про належне оформлення документів, що посвідчують право власності, присвоєння кадастрового номеру ділянці і внесення відповідних відомостей до ДРП.

 

   Давайте розберемося як дотримуватись «базових правил майнової гігієни» та чому це є актуальним на сьогодні.

 

   З 01 липня 2021 року набуває чинності перша черга відкриття ринку землі (зняття мораторію): фізичні особи (громадяни України) набувають право купівлі-продажу сільгоспземель.

 

   У зв’язку з постійно діючим мораторієм на продаж сільгоспземель в Україні, накопився відкладений попит у багатьох власників таких земель на їх продаж, тому що більшість таких земель такими власниками не обробляється та вони змушені здавати їх в оренду за доволі невелику орендну плату. І вони б раді були її продати, але мораторій їм цього не дозволяв зробити. 

 

   Отже, з липня 2021 очікується велика кількість бажаючих продати та купити такі землі. У свою чергу, великі оберти таких угод, відсутність достатнього досвіду у нотаріусів з цих питань та черги до нотаріусів в районних центрах (де знаходиться більшість таких земель, а нотаріусів не так багато) призведе до помилок і неповних перевірок документів перед оформленням угоди, що відповідно стане приводом для появи нечесних «ділків» (рейдерів), в яких буде бажання скористатися таким хаосом та «поживитися» на цьому. 

 

   Рейдерами можуть стати незнайомі Вам особи, але найчастіше ними стають (або їм допомагають) знайомі Вам особи (сусіди, конкуренти, родичі, контрагенти тощо), яким відома інформація щодо недоліків у Ваших документах, якими вони і користуються у своїх корисливих цілях. Тому краще не давати нікому навіть поводу для думок в цьому напрямі.

 

   Для того, щоб максимально убезпечити себе та свої земельні ділянки від ризиків такого «реєстраційного» рейдерства, рекомендую:

 

  1. перевірити наявність у Вас оригіналів всіх правовстановлюючих документів на земельні ділянки;
  2. перевірити наявність реєстрації права власності та відсутність обтяжень на земельні ділянки, зареєстровані на Ваше ім’я, на сайті он-лайн будинок Юстиції в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (надалі – «ДРРПНМ») в розділі «Майно та обтяження»;
  3. перевірити за кадастровим номером земельної ділянки наявність даних про цю ділянку на Кадастровій карті України;
  4. порівняти відповідність даних в паперових (правовстановлюючих) документах з реєстраційними даними, які відображаються в ДРРПНМ та на Кадастровій карті України щодо Ваших земельних ділянок;
  5. підключити послугу «SMS-МАЯК» для контролю за будь-якими змінами у ДРРПНМ щодо кожної з Ваших земельних ділянок, щоб мати можливість своєчасно реагувати на можливі «реєстраційні» рейдерські атаки (швидкість реакції на такі діє грає одну з ключових ролей у такій ситуації).

 

   Якщо Ви зробили всі вище перелічені дії та не виявили жодних помилок, це означає, що Ви дотримуєтесь всіх «базових правил майнової гігієни». 

 

  Якщо ж Ви знайшли помилки/невідповідності, не знайшли якісь оригінали документів, не знайшли взагалі інформації по своїх земельних ділянках в держреєстрах або знайшли невідомі Вам обтяження, рекомендуємо звернутися для вирішення цих питань до юристів/адвокатів з земельних питань, аби якнайшвидше привести все до ладу та захистити свою землю від можливих нападів з боку нечесних «ділків».

 

Отправьте нам заявку на получение консультации!
Наш консультант перезвонит Вам в течении рабочего дня